فرشته کریمی، وکیل مدافع و فعال حقوق زنان افغان برنده جایزه بین المللی حقوق بشر شد

 

 

نویسنده  هیئت تحریر 

فرشته کریمی، وکیل مدافع و فعال حقوق زن افغان که به دلیل فعالیت‌هایش از سوی طالبان تحت تهدید قرار گرفته، برنده جایزه حقوق بشر لودویک تراریو شد. مراسم اهدای این جایزه بین المللی به وکیل مدافع ۳۸ ساله افغان روز سه شنبه ۲۸ سپتمبر در پاریس برگزار شد.

فرشته کریمی، بنیانگذار و مدیر سازمان د قانون غوښتونکی است که یکی از بزرگترین سازمان‌های کمک و مشورتهای حقوقی برای زنان و کودکان در افغانستان است.

در سال‌های اخیر او پیوسته به نمایندگی از این سازمان در محافل بین المللی سخن گفته است اما به گفته برتراند فاورو، بنیانگذار و رئیس داوران جایزه حقوق بشر، به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان موجب شده که این مدافع زنان افغان جانب احتیاط را در پیش بگیرد.

او گفت: در طول پنج سال گذشته او در هر شهری که تلاش کرد برای آگاهی زنان از حقوق شان دفتر باز کند، از سوی طالبان بارها تهدید شد.

او با این حال از این تهدیدها نهراسید و با رفتن به دوردست ترین نقاط کشورش، کارزار دفاع از حقوق زنان را ادامه داد. فرشته کریمی در حال حاضر یک تن از وکیلانی است که تحت تهدید همه جانبه قرار دارد.

فرشته کریمی در سال ۱۹۸۳ در کابل تولد شده و دیپلم ماستری حقوق را از دانشگاه خصوصی پیام نور به دست آورده است.

او از سال ۲۰۰۲ به این سو در زمینه بهبود دسترسی به خدمات حقوقی و ترویج حقوق زنان و کودکان در افغانستان فعالیت می‌کند. او عضو چندین گروهی است که خواستار تغییرات سیاسی در کشور هستند و به همین دلیلی مسافرت‌های زیادی به خارج انجام داده است تا از حقوق زنان افغان دفاع کند.

فرشته کریمی، به عنوان نسل جدیدی از زنان افغان پیوسته علیه خشونت‌های اعمال شده علیه زنان مبارزه و از طریق سازمان د قانون غوښتونکی تلاش کرده سطح آگاهی‌های حقوقی را در ۱۶ ولایت و ولسوالی‌های افغانستان ارتقا دهد.

جایزه حقوق بشر لودویک تراریو همه ساله از سوی از سوی داوران اروپایی به وکلای سراسر جهان که از حقوق بشر دفاع می‌کنند اهدا می‌شود.

این جایزه به اسم بنیانگذار لیگ حقوق بشر فرانسه، تراریو، در سال ۱۸۹۸ مسما شده است.

اولین برنده جایزه حقوق بشر تراریو، نلسون ماندلا، رهبر جنبش ضد نژادپرستی در افریقای جنوبی در سال ۱۹۸۵ بود. ماندلا مدت پنج سال را در زندان گذراند و سپس به عنوان رئیس جمهور افریقای جنوب انتخاب شد.

در سال ۲۰۲۰ جایزه تراریو به دو وکیل ترک، خواهران بارکین و ابرو تیمتیک اهدا شد. ابرو تمتیک یک ماه قبل از اعلام جایزه به اسم او و خواهرش، در نتیجه ۲۳۸ روز اعتصاب علیه زندانی شدنش به اتهام تروریسم در زندان جان داد. بارکین تیمتیک، با اتهام مشابه برای مدتی طولانی زندان شده است.

 

در همین زمینه

       فرانسه یک گروه ۲۵۰ نفری شامل افغان‌ها را به پاریس انتقال داد

       فرانسه: چگونه افغان‌ها می‌توانند به گونه عاجل خانواده‌‌های خود را بخواهند؟

       پاکستان: افغان‌ها می‌توانند بدون گیت پاس از مرز بگذرند

       کمیسیون مشورتی حقوق بشر فرانسه خواستار کمک فوری و موثر به پناهجویان افغان شد